Ponieważ kod UkZdHfTqND jest łatwiej zapamiętać.

Węże, to gady z rzędu łuskonośnych o wydłużonym, beznogim ciele. Na świecie zanotowano ponad 3000 gatunków, a w Polsce jedynie 5 i są to: Gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów, żmija zygzakowata. Wśród węży występują węże jadowite na szczęście jest ich od 10% do 25%. Zazwyczaj swój jad wykorzystują do unieruchamiania lub zabijania swoich ofiar. zmodyfikowana ślina węży jest dostarczana przez kły. Spośród 725 gatunków węży jadowitych żyjących na Ziemi, tylko 250 jest w stanie zabić człowieka jednym ugryzieniem. Leczenie ukąszenia węża jest najczęściej surowicą. Większość tych gadów składa jaja i od razu po tym je opuszcza, jednak są wyjątki takie jak pyton, który cały czas aż do wyklucia jest przy jajach. Niektóre gatunki węży są jajożyworodne i przechowują jaja w swoich ciałach, dopóki nie są one prawie gotowe do wyklucia. Ofiologia to dział zoologiczny zajmujący się wężami, między innymi badają je naukowo, jednak znajdują się też amatorzy ofiolodzy, którzy hodują te gady w domu.

FT5QvKVQ9u

UNUdBdpYfz

A kod t8hkXzZvaG jest arcytrudny.

Węże w większości są mięsożerne, połykają ofiary w całości, żywią się padliną, lecz potrafią atakować ofiary nawet wiele razy większe od ich samych. Ich rozbudowana, ruchliwa trzewioczaszka, pozwala na połknięcie ofiary nawet wielokrotnie większej od nich samych. Po zjedzeniu, węże przechodzą w stan spoczynku i rozpoczyna się proces trawienia. Trawienie jest intensywne, szczególnie po konsumpcji bardzo dużej ofiary. U gatunków, żywiących się tylko sporadycznie, całe jelito ulega zmniejszeniu pomiędzy posiłkami w celu zachowania energii. Układ pokarmowy jest następnie normalizowany do pełnej pojemności w ciągu 48 godzin od konsumpcji.

Nagłówek h2

Gady te potrafią osiągać różne rozmiary. Największa zanotowana długość węża, to 2,5m, osiąga taką dorosły brodawkowiec arafurski, który występuje w Indiach i Australii. Najmniejszy jednak to, Leptotyphlops carlae, który osiąga jedynie 10cm, jest on najmniejszym wężem na świecie. Rozmiar węża zależy od głównie od gatunku i klimatu w jakim dany gad żyje.